Kończy się czas na rejestrację kart SIM

Środa, 1 lutego 2017 roku, to ostatni dzień, w którym można zarejestrować kartę pre-paid – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. Jeżeli tego nie zrobicie, już w czwartek Wasze telefony przestaną działać.

Obowiązkowi rejestracji dotyczą karty, które zostały aktywne przed 25 lipca zeszłego roku. Muszą to zrobić nie tylko posiadacze telefonów, ale także właściciele routerów czy urządzeń M2M – czyli systemów działających przez Internet bez udziału człowieka.

Aby zarejestrować numer, musimy podać operatorowi telekomunikacyjnemu imię i nazwisko, a także numer PESEL lub nazwę, serię i numer dokumentu tożsamości. Cudzoziemcy mogą okazać numer paszportu lub kartę pobytu. Z kolei osoby niepełnoletnie w wieku powyżej 13 lat mogą zarejestrować numer tylko i wyłącznie, gdy posiadają własny dowód osobisty.

Oprócz tego przy tym procesie niezbędny jest też numer karty SIM, które można sprawdzić na karcie. Dla osób, które nie wiedzą, jak to zrobić, operatorzy przygotowali specjalne numery SMS, pod którymi można tę informację uzyskać.

Swój numer pre-paid zarejestrować można przez Internet, w salonach operatorów, w części kiosków i sklepów, a także w placówkach Poczty Polskiej. Możliwe jest też zarejestrowanie karty SMS-owo – trzeba jednak w tej samej sieci oprócz telefonu na kartę posiadać też inny na abonament.

Obowiązek rejestracji kart pre-paid to jedno z założeń przyjętej w zeszłym roku przez Sejm ustawy antyterrorystycznej. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli. Rejestracja kart SIM ma ograniczyć możliwości komunikowania się oraz ukrywania przestępców podejrzanych o działalność terrorystyczną.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec 2016 roku w Polsce były ponad 54 miliony kart SIM.