Nagminne łamanie prawa przez rowerzystów

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Art. 33 ustawy – Prawo o ruchu drogowym

Takie prawo niestety jest nagminnie łamane przez rowerzystów, którzy przemierzają trasę Otwock – Celestynów (w szczególności na odcinku Pogorzel – Stara Wieś). Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy, nawet zawodowy kolarz jest zobowiązany korzystać z wyznaczonej ścieżki rowerowej. Na wymienionym wcześniej odcinku ścieżka rowerowa powstała, aby oddzielić ruch pieszo-rowerowy z drogowym, jednak nie każdy to rozumie, o czym bardzo często przypomina Facebook:

Jedna myśl na temat “Nagminne łamanie prawa przez rowerzystów

  • 21 lipca 2017, 00:29 o 00:29
    Permalink

    Ostatnio jadąc swoim starym wysłużonym rowerem wyprzedzałem na tej trasie “kolarza”. Ja jechałem ścieżką, on przebrany za “profesjonalistę”, nawet z numerem startowym, jechał szosą. Zrównując się z nim zadałem kulturalnie pytanie czemu jedzie drogą i stwarza zagrożenie, w odpowiedzi dostałem, że nie po to ma taki sprzęt żeby z “plebsem” jeździć ścieżką… Kilkukrotnie jadąc autem zwracałem ludziom uwagę (oczywiście jak była możliwość zwolnienia jazdy), za każdym razem słyszałem, że oni ścieżką jeździć nie będą… To po co było zwężać drogę i inwestować w ścieżkę? Chyba jedyną rzeczą która mogłaby poprawić sytuację byłyby częste patrole policji i karanie mandatami za taką jazdę. Myślę, że wieść szybko rozeszłaby się po okolicznych wioskach.

Komentarze są wyłączone.