Celestynów – wieś, której bliżej do miasta

Celestynów jest wsią gminną otoczoną z każdej strony lasami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W wyniku otwarcia Kolei Nadwiślańskiej nastąpił dynamiczny rozwój. Dziś ludność Celestynowa to około 5 tysięcy osób. Dlaczego miejscowość, która nie ma nic wspólnego z rolnictwem jest wsią? 

Celestynów jest najmłodszą miejscowością w Gminie Celestynów. Nazwa pochodzi według legend od imienia karczmarza Celesty lub od imienia Celestyny, córki właściciela majątku Radzin. Przed 1900 rokiem było tu tylko 8 domów. Dzięki otwarciu Kolei Nadwiślańskiej w 1877 roku nastąpił dynamiczny rozwój miejscowości. Celestynów przyciągał mieszkańców dzięki doskonałemu połączeniu ze stolicą oraz lokalizacji wśród lasów.

Dziś w Celestynowie trudno znaleźć miejsce przypominające wieś. Sama miejscowość bardziej przypomina małe miasteczko, bowiem znajdziemy tu instytucje, takie jak np. Ośrodek Kultury i Sportu; stowarzyszenia; kluby oraz liczne obiekty sportowo-kulturalne, jak m. in. otwarta w grudniu 2016 roku Hala Widowiskowo-Sportowa. Nie ma tu miejsca na nudę, bowiem gmina dba o to, by każdy znalazł w niej coś dla siebie. Liczne inwestycje z dofinansowaniem Unii Europejskiej w ostatnich latach sprawiły, że Celestynów odżył. Jako autorowi tego artykułu i mieszkańcowi „miasteczka” bardzo trudno mi mówić o tym, że to wieś, bo wcale jej nie przypomina. Może powinien powstać trzeci rodzaj jednostki osadniczej pomiędzy miastem i wsią?

Top