Celestynów – wieś, której bliżej do miasta

Celestynów jest wsią gminną otoczoną z każdej strony lasami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W wyniku otwarcia Kolei Nadwiślańskiej nastąpił dynamiczny rozwój. Dziś ludność Celestynowa to około 5 tysięcy osób. Dlaczego miejscowość, która nie ma nic wspólnego z rolnictwem jest wsią? 

Celestynów jest najmłodszą miejscowością w Gminie Celestynów. Nazwa pochodzi według legend od imienia karczmarza Celesty lub od imienia Celestyny, córki właściciela majątku Radzin. Przed 1900 rokiem było tu tylko 8 domów. Dzięki otwarciu Kolei Nadwiślańskiej w 1877 roku nastąpił dynamiczny rozwój miejscowości. Celestynów przyciągał mieszkańców dzięki doskonałemu połączeniu ze stolicą oraz lokalizacji wśród lasów.

Dziś w Celestynowie trudno znaleźć miejsce przypominające wieś. Sama miejscowość bardziej przypomina małe miasteczko, bowiem znajdziemy tu instytucje, takie jak np. Ośrodek Kultury i Sportu; stowarzyszenia; kluby oraz liczne obiekty sportowo-kulturalne, jak m. in. otwarta w grudniu 2016 roku Hala Widowiskowo-Sportowa. Nie ma tu miejsca na nudę, bowiem gmina dba o to, by każdy znalazł w niej coś dla siebie. Liczne inwestycje z dofinansowaniem Unii Europejskiej w ostatnich latach sprawiły, że Celestynów odżył. Jako autorowi tego artykułu i mieszkańcowi „miasteczka” bardzo trudno mi mówić o tym, że to wieś, bo wcale jej nie przypomina. Może powinien powstać trzeci rodzaj jednostki osadniczej pomiędzy miastem i wsią?

Kacper Malarz

Nazywam się Kacper Malarz, interesuję się społecznością lokalną. Tworzę TVC po to, by mieszkańcy mojej „Małej Ojczyzny” mieli dostęp do potwierdzonych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Share