Celestynów. Wiadukt powstanie?

Kilka dni temu za pośrednictwem ostatniego wydania ,,Celestynki,, naszą gminę obiegła wieść o porozumieniu, do jakiego doszło między przedstawicielami gminy Celestynów a spółką PKP PLK S.A. Wiadukt, który był przedmiotem zaciekłej dyskusji między mieszkańcami Celestynowa, ponownie pojawił się w zasięgu gminnych projektów do realizacji.

Przypomnijmy. Pod koniec 2013 roku opublikowano projekt dotyczący modernizacji linii kolejowej nr 7 na odcinku Otwock- Pilawa. Realizację projektu miały pokrywać środki z finansowania unijnego. W projekcie zawarte były m.in. przebudowa torów na stacji oraz budowę drugiego między Celestynowem i Otwockiem, zmiana przejazdu niestrzeżonego na strzeżony, likwidacja przejazdu znajdującego się przy ulicy Jankowskiego oraz zastąpienie go bezkolizyjnym przepustem nad linią kolejową biegnącym od ul. Wojska Polskiego do ul. Św. Kazimierza. Powyższa propozycja miała usprawnić zarówno ruch kolejowy jak i drogowy. Projekt spotkał się jednak z niezadowoleniem części mieszkańców, którzy podjęli wspólnie wszelkie kroki, aby projekt nie doszedł do skutku. Determinacja mieszkańców w połączeniu z bierną postawą obecnych władz spowodowała iż PKP PLK, wycofała się z projektu, a środki z Unii Europejskiej przepadły. Sprawa została wyciszona aż do roku 2015, kiedy przedstawiciele TVC wraz z grupą mieszkańców przychylną budowie wiaduktu zebrali ponad 500 podpisów i wraz z petycją przekazali sprawę do władz Gminy. Nowy Wójt nie zignorował tego działania i jeszcze w tym samym roku podjęte zostały rozmowy władz gminy ze spółką PKP. Ostatecznie w 2017 roku został podpisany list intencyjny w sprawie budowy wiaduktu. Według niego, Gmina Celestynów daje propozycję infrastruktury uwzględniającej wiadukt a spółka akceptuje rozwiązanie lub nie. W przypadku akceptacji budżet Gminy pokrywa wykonanie projektu oraz część kosztów budowy. Przy czym PKP zaznacza, że jest w stanie pokryć maksymalnie 50% kosztów budowy. Przy pozytywnym scenariuszu Gmina będzie musiała wydać bagatela ok. 9 mln zł na tę inwestycję.

Cóż… Mieliśmy możliwość nie finansowania tego przedsięwzięcia, ale w wyniku nieporozumień ,,na własnym podwórku,, efekt jest taki, że inne inwestycje gminy będą musiały zejść na dalszy tor na rzecz wiaduktu. Kto zawinił? My mieszkańcy. Przeciwnicy nie brali pod uwagę faktu, iż taka inwestycja ma służyć lepszej komunikacji i rozwojowi gminy. Z kolei zwolennicy zadziałali dopiero w 2015 roku, kiedy na pewne rzeczy było już po prostu za późno. W efekcie zapłacimy za to wszyscy. Miejmy tylko nadzieję, że z tej historii wyciągniemy wnioski na przyszłość.

6 Replies to “Celestynów. Wiadukt powstanie?”

 1. budowa wiaduktu w centrum miejscowości to chory pomysł(chyba,że ktoś tak to zaprojektował aby skorzystać na wykupie działek) i wmawianie ludziom,że to ich wina to manipulacja

  1. Zobaczmy, np. bardzo mocno rozwijające się miasto Reading – czy w Anglii są też chorzy, bo budują tam KOLEJNY wiadukt w centrum?

   Takich przykładów rozwijających się miejscowości na zachodzie, gdzie w centrum znajdują się wiadukty można podawać na pęczki. Ma być łatwiej przedostać się na drugą stronę, czego niektórzy chyba nie potrafią zrozumieć. Wystarczy przenieść wszystkie instytucje na wschodnią stronę, żeby ta zachodnia strona nagle zrozumiała co oznacza taka komunikacja.

   A może chore było takie protestowanie bo po co łączyć obie części Celestynowa, skoro podzielonymi łatwiej rządzić?
   A może ktoś chce zarobić na działkach więc nie chce po cenach urzędowych oddać na wiadukt?
   A może powinniśmy udostępnić pisma protestujących, żeby wszyscy mogli zobaczyć jakich to „argumentów” używali?

   1. Panie Malarz
    łatwo być za wiaduktem, gdy wiadukt będzie dla Pana w dogodnej lokalizacji.
    A co maja powiedzieć mieszkańcy Celestynowa mieszkający przy Nadleśnictwie?
    Jak dzieci będą chodzić do szkoły?
    jak ludzie starsi będą docierać do urzędów i lekarzy?

    1. Szanowny Panie,
     Do dnia dzisiejszego nie wybrano żadnej lokalizacji wiaduktu. Popieramy budowę wiaduktu w okolicach centrum, a nie na obrzeżach. Mieszkańcy okolic nadleśnictwa z pewnością również głosowali „za” wiaduktem o czym świadczą zebrane przez nas podpisy. Z pewnością bardziej docenią oni znajdujący się nieco dalej wiadukt bez ograniczeń w ruchu niż coraz dłuższe korki na obecnym przejeździe. Co do pieszych i osób starszych, pierwszy projekt uwzględniał w miejscu obecnego przejazdu przejście dla pieszych. Obecna wersja przewiduje budowę przejścia podziemnego w miejscu obecnej kładki oraz modernizację przejazdu. Dla porównania czasów zamknięcia przejazdów dla ruchu kołowego sprawdzaliśmy je na zmodernizowanej linii kolejowej nr 2 w miejscowościach: Halinów, Józefin, gdzie pociągi kursują z częstotliwością podobną do planowanej na naszej linii kolejowej. Tamtejsi mieszkańcy dziwią się protestującym przeciw, bowiem gdyby tylko mogli, dążyliby do jak najszybszej budowy tego typu obiektu. Intensywny rozwój połączeń między Lublinem i Warszawą sprawi, że częstotliwość kursowania pociągów (także dalekobieżnych bez zatrzymania) wyniesie około 10 minut w jednym kierunku.

     Reasumując sprawa:
     1) dotyczy przejazdu dla ruchu kołowego
     2) nie dotyczy przejść dla pieszych i rowerzystów

 2. Wiadomo jakie byly argumenty przeciwko budowie wiaduktu? Oraz jak duza byla grupa ludzi sprzeciwiajaca sie pierwotnie temu projektowi?

Comments are closed.

Top