Gospodarka Komunalna o sposobie wywozu ścieków

Po przysłaniu do nas e-maila przez mieszkankę Celestynowa z prośbą o interwencję w sprawie sposobu wywozu ścieków przy awarii kanalizacji niezwłocznie wysłaliśmy zapytanie do Gospodarki Komunalnej w Celestynowie z prośbą o powód awarii, czas jej trwania, sposób wywozu ścieków oraz powód dla którego go wybrano. Na pytanie odpowiedział Kierownik Działu Eksploatacyjno-Technicznego Tomasz Bąk:

Informujemy, że od dnia 17.12.2017 r. na terenie miejscowości Celestynów trwa usuwanie awarii sieci kanalizacyjnej.

Przyczyną awari są niedrożne dwa kanały tłoczne o średnicach 160 i 180 mm, które zostały “zapchane” na odcinku od Celestynowa (teren pompowni ścieków przy ul. Św. Kazimierza) do Pogorzeli.

Pracownicy Zakładu wspomagani firmami zewnętrznymi oraz sprzetem mechanicznym (koparki, systemy wysokociśnieniowe WUKO, kamery) od rana do późnych godzin nocnych robią wszystko, aby usunąć awarię.
Do dnia dzisiejszego wykryto kilka zatorów w rejonie miejscowości Dąbrówka, które zostały usunięte. Niestety w dalszym ciągu kanał jest niedrożny.

Sprawę komplikuje długość samego kanału, która wynosi około 6 km, nietypowa średnica jednego z przewodów- 180 mm, którą w wyniku przecięcia można łączyć tylko poprzez zgrzewanie elektrooporowe oraz mała ilość komór kontrolnych na trasie kanałów.

Z uwagi na powyższe ścieki z terenu całej miejscowości Celestynów wywożone są ze zbiorników wozami ascenizacyjnymi. Celem zapewnienia ciągłości w odprowadzeniu ścieków, Zakład jest zmuszony odprowadzać nadwyżkę ścieków do kanalizacji deszczowej. Przy zrzucie ścieków do pompowni w ilości około 500 m3/dobę wozy ascenizacyjne najzwyczajniej nie nadążą w odbieraniu ścieków, stąd decyzja o takiej formie czasowego rozwiązania problemu. W przypadku braku ciągłego odprowadzenia ścieków, nieczystości zalegałyby w studniach kanalizacyjnych zlokalziowanych na terenie całej miejscowości Celestynów, co z pewnością doprowadziłoby do gorszej w skutkach katastrofy ekologicznej.

Ponieważ w dalszym ciągu trwa usuwanie awarii, na dzień dzisiejszy nie możemy określić czasu jej usunięcia.

Po otrzymaniu odpowiedzi wystąpiliśmy z prośbą o wyznaczenie osoby, która wypowiedziałaby się przed kamerą. Niestety, jak na razie bez odzewu.

Fot. Karolina Popis / Wpis opublikowano dnia 10.01.2018 przez: Kacper Malarz

4 myśli na temat “Gospodarka Komunalna o sposobie wywozu ścieków

 • 12 stycznia 2018, 20:49 o 20:49
  Permalink

  Mieszkanko i Kasiu. Zrozumcie, to była AWARiA, stan wyższej konieczności. Alternatywą było zalanie ulic i podwórek szambem. Szmaty, kostki brukowe, i inne śmieci same się do rur nie dostały. Takich mamy współmieszkańców. Pomyślcie zanim coś napiszecie. Ludziom biorącym udział w usuwaniu tej awarii należy się wdzięczność za to, że zrobili wszystko co możliwe by mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu ją odczuli. Ci Ludzie nie mieli radosnych świąt.

 • 10 stycznia 2018, 19:07 o 19:07
  Permalink

  Przecież to jakaś kpina! to jest NIE-LE-GAL-NE!!!!!!!!! Jak tak można? Wyjściem z sytuacji jest trucie ludzi i środowiska zamiast dostarczenia kolejnych szambiarek? Co za pożal się boże gmina…

  • 10 stycznia 2018, 21:32 o 21:32
   Permalink

   Proszę nie wprowadzać defetyzmu. Jasno i wyraznie napisane jest, że szambiarki nie nadążą z odbiorem ścieków. Sytuacje awaryjne zdazaja sie wszędzie, również na oczyszczalniach ścieków i wtedy też ścieki kierowane są bezpośrednio do odbiornika (rzeka, rów).

   • 11 stycznia 2018, 11:58 o 11:58
    Permalink

    Co nie znaczy, ze nie jest to kpiną, dramatem i czymś nielegalnym. Do tego skrajną głupotą. Nie dość, że smog, to jeszcze to. Zielona gmina…

Komentarze są wyłączone.