Modernizacja linii elektroenergetycznej Kozienice-Miłosna

W ciągu najbliższych czterech lat realizowana będzie wielka inwestycja jaką jest modernizacja linii elektroenergetycznej Kozienice-Miłosna. Dzięki niej zwiększy się bezpieczeństwo dostaw energii, właściciele nieruchomości usytuowanych pod linią odszkodowania, a gminy będą miały dodatkowe dochody.

Nowa linia będzie dokładnie znajdowała się w korytarzu obecnie istniejącej. Obecna jednotorowa linia 400 kV zostanie zastąpiona linią dwutorową (2x 400kV). Prawie dwukrotnie „urosną” też słupy: obecne, ok. 31-metrowej wysokości, zastąpią znacznie smuklejsze 62-metrowe. Ponieważ są one węższe od poprzednich o 5 metrów, o tyle samo z każdej strony osi zmniejszy się pas technologiczny – łącznie z 80 m na 70 m szerokości. Wymienione zostaną także przewody na nowoczesne, trójwiązkowe, których ważną cechą jest to, że są znacznie cichsze od obecnych. Będą one też wyżej zawieszone: w najniższym punkcie, w najgorętszej porze roku – 10 m ponad ziemią.

Z powodu znaczenia linii dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, inwestycja została wpisana do tzw. specustawy przesyłowej, a to powoduje, że decyzje administracyjne dotyczące kolejnych punktów realizacji będą wydawane przez wojewodę, a nie władze lokalne.

Spotkanie dotyczące linii elektroenergetycznej o jej przebiegu na obszarze Gminy Celestynów jeszcze się nie odbyło, a będzie miało ono miejsce najpóźniej do maja 2018. Przez resztę roku będą prowadzone negocjacje z mieszkańcami i przygotowywane dokumenty konieczne do realizacji inwestycji. Na rok 2019 zaplanowano uzyskanie decyzji środowiskowych i pozwolenia na budowę. Sama wymiana słupów i przewodów ma się zacząć w roku 2020, a zakończyć w grudniu 2021.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka jest własnością Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Jej forma prawna i zakres odpowiedzialności określone są w ustawie Prawo energetyczne.

Wpis opublikowano: 11.03.2018, 07:30, przez: Kacper Malarz

2 Replies to “Modernizacja linii elektroenergetycznej Kozienice-Miłosna”

  1. [Nowa linia będzie dokładnie znajdowała się w korytarzu obecnie istniejącej.] To zdanie jest błędne lub kłamliwe.

Comments are closed.

Top