Na spacerach po lesie szczególnie uważaj – żmije zaczęły gody

Pora godowa żmii zygzakowatej rozpoczyna się w połowie kwietnia i kończy w maju. Samce toczą rytualne walki przypominające zapasy. Walczące osobniki oplatają się wokół siebie – unoszą przednie części do góry i każdy z nich usiłuje przygnieść przeciwnika do ziemi. Zaloty oraz sama kopulacja są długotrwałe. Samica rodzi 5-15 młodych, które od początku prowadzą samodzielny tryb życia.

Żmije prowadzą dość skryty tryb życia, są bardzo płochliwe, w momencie zagrożenia najczęściej uciekają do nor, w sterty gałęzi bądź kamieni. Jednak gad ten atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki. Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce.

Leśnicy zalecają, żeby podczas wycieczek do lasu zakładać solidne, wysokie buty. Zabezpieczają one przed ukąszeniami. Spotkanie z tym egzotycznym gatunkiem jest możliwe i trzeba zachować ostrożność.

Sama rana od ukąszenia żmii jest często niezauważalna; dwa drobne otarcia naskórka, które jednak wkrótce zaczynają puchnąc i boleć, pojawiają się duszność. Dorosły, zdrowy człowiek powinien takie ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji, choć niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci. Dlatego, jeśli już dojdzie do ukąszenia, należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. Jad jest też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.