Jedyne takie w Polsce – czego nie znajdziesz poza Gminą Celestynów

Gmina Celestynów pod wieloma względami jest wyjątkowa. Położenie w sąsiedztwie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego sprawia, że jest to zielony zakątek koło Warszawy. To tutaj znajduje się najnowocześniejsze w Polsce prowadzone przez Lasy Państwowe Centrum Edukacji Leśnej. Co jeszcze skrywa się w okolicy?

Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Dzięki zgromadzonym przenośnym mikroskopom, lornetkom, lupom, sprzętowi entomologicznemu oraz przewodnikom książkowym, jest przygotowane do prowadzenia zajęć terenowych.

Wydawałoby się, że takich jednostek wojskowych w Polsce jest wiele. Ta nasza jest tą jedyną – jedyną w Polsce. Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie “jest jedyną jednostką centralnie zaopatrującą polską armię w produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt służby zdrowia. Pozyskiwany asortyment obejmuje zarówno produkty lecznicze, wyposażenie ambulatoriów i szpitali dostępne na rynku cywilnym, jak również specjalnie zaprojektowane na potrzeby polskich Sił Zbrojnych zestawy medyczne, szpitale polowe, sale opatrunkowe i samochody sanitarne.”

Kolejnym, również związanym z wojskiem obiektem jest Ośrodek Tresury Psów Wojskowych. Jest to jedyna placówka w Siłach Zbrojnych RP przygotowująca przewodników i psy do służby w kraju oraz poza jego granicami. Warto dodać, że kilka lat temu nakręcono materiał o ośrodku dla programu popularnonaukowego DeFacto realizowanego przez telewizję TTV.

Trzeci obiekt wojskowo-policyjny, jeden z ważniejszych w Polsce stanowi źródło broni dla warszawskiej policji. Jest to Centralna Składnica Uzbrojenia Wydziału Zaopatrzenia Komendy Stołecznej Policji w Starej Wsi.

W Polsce działa on w 3 lokalizacjach, ta w Celestynowie-Lasku jest jedną z większych i ważniejszych, bowiem tu znajduje się administracja. Mowa o Instytucie Wysokich Ciśnień PAN oraz Parku Innowacyjnym UNIPRESS. Głównym celem parku jest wspomaganie tworzenia i organizacji przedsiębiorstw wykorzystujących zaawansowane technologie poprzez udział w zakładaniu nowych firm jako partner i współinwestor, wynajem powierzchni laboratoryjno-produkcyjnych i biurowych, zapewnienie doradztwa finansowego, organizacyjnego i prawnego, pośrednictwo w uzyskiwaniu funduszy ze źródeł państwowych i prywatnych oraz pomoc w promocji i badaniach rynkowych.

Choć nie jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce, to z pewnością nie ma podobnego w okolicy. Jest nim Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego w Ostrowiku posiadające 60-centymetrowy teleskop Cassegraina produkcji Carl Zeiss, wyposażony w kamerę CCD 512×512 px Tektronix. Aktualnie teleskop wykorzystywany jest głównie przez studentów w celach szkoleniowych, prowadzonych są także projekty badawcze.

Wpis opublikowano: 20.04.2018, 22:36, przez: Kacper Malarz