W weekend cofamy zegarki o godzinę – czy po raz ostatni?

W nadchodzący weekend w Polsce oraz innych krajach Europy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Cofamy zegarki z godziny 03:00 na 02:00.

Zmiana czasu na zimowy w Polsce została wprowadzona w 1977 roku i wynikała z oszczędności. Chodziło o jak największe wykorzystanie światła dziennego. 40 lat temu zdecydowanie więcej zakładów pracy pracowało już od godziny 6 rano. Dzięki zmianie czasu na zimowy, w fabrykach wcześniej robiło się jasno, i można było wyłączyć lampy.

Unia Europejska w 2001 roku uchwaliła prawo, które bezterminowo reguluje obowiązujące zmiany czasu na letni i zimowy. Czas dwa razy roku zmieniany jest w ok. 70 państwach na świecie. W zeszłym miesiącu Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. Według projektu, ostatnie przestawienie zegarków miałoby się odbyć wiosną przyszłego roku. Państwa UE będę mogły same zdecydować, który czas stosować będą później. Nie wiadomo kiedy wejdzie w życie zapowiadana zmiana i czy na stałe przejdziemy na czas letni. Projekt nie oznacza, że zmiana czasu zniknie. Na przyjęcie przepisów muszą się bowiem zgodzić kraje Unii Europejskiej i Parlament Europejski. KE chce, by każde państwo członkowskie powiadomiło ją do kwietnia 2019 roku o zamiarze zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego.

Zmiana niesie także ze sobą utrudnienia dla pasażerów ZKA Kolei Mazowieckich na odcinku Dęblin – Garwolin:

Autobus ZKA za poc. nr 21700 w dniu 28.10.2018 r., odjedzie z Dęblina o godz. 2:48 (wariant p. Kozice, Mikę), zgodnie z czasem letnim, kontynuując przejazd do Garwolina.

Autobusy ZKA za poc. nr 21702/3 w dniu 28.10.2018 r., odjadą z Dęblina o godz. 2:39 (wariant p. Kozice, Mikę) i 2:47 (wariant p. Wolę Życką), zgodnie z czasem zimowym, kontynuując przejazd do Garwolina.