Co warto wiedzieć podróżując koleją

Jak wiadomo, zgodnie z naszymi zasadami informujemy tylko o utrudnieniach w kursowaniu pociągów, których przyczyna ma związek z Jednotorem linii kolejowej nr 7. W dobie internetu z pewnością warto podglądać funkcjonowanie kolei poprzez Portal Pasażera PKP PLK i media społecznościowe – np. na Facebooku stronę Koleją przez Otwock prowadzoną przez pracowników PKP i Kolei Mazowieckich posiadających zawsze najpewniejsze informacje. Co jeszcze warto wiedzieć i jak odnaleźć się w tym kolejowym chaosie?

Podróżowanie koleją po naszej linii kolejowej ze względu na remont oraz politykę taborową przewoźników ją obsługujących nie należy do najłatwiejszych. Awarie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, taboru i zaniki napięcia to codzienność w dojeździe do pracy. Jak odnaleźć się w tym kolejowym chaosie?

Kiedyś istniała jedna spółka odpowiadająca za kolej, dzisiaj jest ich kilkadziesiąt, a każda odpowiada za coś innego. Na naszej linii kolejowej można wyróżnić najważniejsze ze spółek kolejowych:

  • PKP S.A. odpowiada za dworce oraz nieruchomości kolejowe.
  • PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odpowiada za infrastrukturę kolejową w postaci peronów, torów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
  • PKP Energetyka odpowiada za sieć trakcyjną oraz kolejową elektryczność.
  • Koleje Mazowieckie odpowiadają za organizację regionalnych przewozów pasażerskich w województwie mazowieckim, w tym także za tabor.
  • Urząd Transportu Kolejowego odpowiada za pasażerów – do niego można kierować odwołania od skarg skierowanych na przewoźników kolejowych, czyli np. Kolei Mazowieckich.
  • Grupa Budimex odpowiada za prace modernizacyjne na linii kolejowej nr 7 na odcinku Otwock-Celestynów-Pilawa.

Warto zapamiętać ten podział. Kiedy “puszczą” nam nerwy i postanowimy napisać skargę, trzeba wiedzieć do kogo. Niektóre ze spółek czekają tylko 14 dni od dnia wydarzenia na skargi, w celu umożliwienia ich szczegółowej analizy. Każda ze spółek ma obowiązek odpowiedzi w ciągu ustawowych 30 dni, a w przeciwnym razie skarga powinna zostać uznana ze wszystkimi roszczeniami.