Transport publiczny w Gminie Celestynów – nie wszędzie da się dojechać

Od kilku lat w Polsce coraz powszechniejsze staje się wykluczenie komunikacyjne. Ma ono miejsce także w miejscowościach położonych na obszarze Gminy Celestynów. Choć problem nie jest wielki ze względu na funkcjonowanie kolei i prywatnych linii autobusowych, to są miejscowości „odcięte” od jakiegokolwiek środka komunikacji zbiorowej.

W Celestynowie mieszka około 5 tysięcy mieszkańców. Jest to miejscowość bardzo dobrze skomunikowana.  Porównując z innymi stolicami gmin, Celestynów zajmuje czwarte miejsce po Józefowie, Otwocku i Karczewie pod względem połączeń komunikacji publicznej ze stolicą powiatu oraz Warszawą. Liczne połączenia kolejowe zapewniane przez Koleje Mazowieckie oraz autobusowe zapewniane przez MiniBus Karczew i innych lokalnych przewoźników sprawiają, że nie ma większego problemu by w ciągu dnia dojechać do większych miast. UTJ Wołoszka zapewnia także 3 połączenia szkolne do Kołbieli zapewniając tym samym transport uczniom liceów w Mińsku Mazowieckim. Trudniej dostać się w kierunku Garwolina, gdzie dojedziemy tylko na przedmieścia pociągiem. Nie ma możliwości bezpośredniego dojazdu do stolic gmin: Karczew, Osieck i Sobienie-Jeziory. Aby dostać się transportem zbiorowym do tych miejscowości trzeba najpierw dostać się do Otwocka.

Oprócz Celestynowa do miejscowości bardzo dobrze skomunikowanych można zaliczyć również mniejsze: Dąbrówkę, Glinę, Pogorzel Starą Wieś i Zabieżki. Tutaj oferta połączeń jest bardzo podobna, zapewniana przez tych samych przewoźników. Dojazd do Otwocka i Warszawy nie stanowi większej bariery.

Miejscowości, gdzie transport publiczny działa, ale nie zapewnia odpowiedniej ilości połączeń to Ostrów i Ostrowik. Aby dojechać stamtąd do Celestynowa, stolicy gminy należy najpierw dojechać do Otwocka lub Kołbieli. Połączenia te zapewnia UTJ Wołoszka, jednak ostatni autobus wyrusza w trasę w okolicach godz. 16:00 – jest to bardzo wcześnie. Do Warszawy dostać można się autobusami jadącymi szosą lubelską, np. Wisiński, PKS Garwolin, PKS Łuków i inne. Dla mieszkańców tych miejscowości trudno jest załatwić sprawy na szczeblu lokalnym, natomiast najłatwiej dojechać jest do Warszawy.

Dyzin, Jatne, Lasek, Podbiel, Ponurzyca, Regut i Tabor to miejscowości całkowicie odcięte od regularnych połączeń autobusowych. Aby dojechać do Celestynowa trzeba posiadać własny samochód lub zabrać się z uczniami jedynym, porannym autobusem szkolnym. W wakacje dojazdu, nawet do stolicy gminy, nie ma wcale. O dojeździe do Otwocka lub Warszawy można pomarzyć. W sezonie letnim alternatywą staje się dojazd rowerem przez lasy do Karpisk, Celestynowa lub Starej Wsi, gdzie można wsiąść do pociągu i kontynuować podróż do Otwocka lub Warszawy.

W ciągu ostatnich kilku lat zlikwidowane zostały połączenia:

 • 29.06.2017 – Otwock-Ostrów-(Jatne-Dyzin-)Kołbiel, obsługiwane przez Usługi Transportowe Mikrobus
  Trasa została później przejęta przez Mobilis PKS Mińsk Mazowiecki.
 • 30.06.2018 – Mińsk Mazowiecki-Kołbiel-Celestynów, obsługiwane przez Mobilis PKS Mińsk Mazowiecki
  We wrześniu połączenie zostało częściowo (Celestynów-Kołbiel) przywrócone przez UTJ Wołoszka. Dalszą podróż można kontynuować po przesiadce autobusami tego samego przewoźnika.
 • 30.06.2018 – Celestynów-Kołbiel-Radachówka, obsługiwane przez Mobilis PKS Mińsk Mazowiecki
 • 30.06.2018 – Otwock-Ostrów-Kołbiel, obsługiwane przez Mobilis PKS Mińsk Mazowiecki
  W sierpniu/wrześniu połączenia zostały przywrócone przez UTJ Wołoszka.
 • 07.2018 – Warszawa-Otwock-Celestynów-Zabieżki, obsługiwane przez ARKA Sp. J.
  Zawieszona do października/listopada, gdy przywrócono część kursów.

Gmina Celestynów próbowała utrzymać np. obsługę trasy Otwock-Zabieżki przez przewoźnika, jednak nie ma na to większego wpływu. Blokadą do działania samorządu jest brak ustaw określających sposób postępowania i finansowania połączeń lokalnych.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada walkę z białymi plamami na mapie transportu zbiorowego:

„Rząd ma obowiązek likwidować wykluczenie komunikacyjne w gminach i powiatach. Do połowy kwietnia zakończą się prace nad ustawą przywracającą połączenia komunikacyjne tam, gdzie zostały zlikwidowane, a do połowy maja podpis złoży prezydent”

– zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ustawa ma wejść w życie zgodnie z zapowiedziami do maja. Mamy nadzieję, że spowoduje to przywrócenie zlikwidowanych połączeń oraz utworzenie nowych, ale potrzebnych.

2 myśli na temat “Transport publiczny w Gminie Celestynów – nie wszędzie da się dojechać

 • 2 kwietnia 2019, 21:11 o 21:11
  Permalink

  Czekamy na połączenie Celestynów – Radachówka lub Warszawa / Otwock – Radachówka. Osoby nie mogące poruszać się własnym autem nie mają możliwości dotarcia z miasta do własnej nieruchomości. Brak możliwości komunikacyjnych stanowi o niepełnosprawności wielu miejsc i przekłada się na życie ludzi. Oby szybko przywrócono połączenia.

  • 2 kwietnia 2019, 21:57 o 21:57
   Permalink

   Szanowna Pani,
   Czas pokaże jaki efekt przyniesie ustawa przywracająca zlikwidowane połączenia autobusowe. Na ten moment, aby dostać się z/do Radachówki z/do Celestynowa, można skorzystać z połączeń realizowanych przez UTJ Wołoszka (z przesiadką w Kołbieli) w dni nauki szkolnej. Mamy nadzieję, że wykluczenie komunikacyjne nie będzie się już poszerzać i tak jak kiedyś powrócą chociażby połączenia bezpośrednie z/do Mińska Mazowieckiego kilka razy dziennie zsynchronizowane z pociągami.

Komentarze są wyłączone.