Dlaczego nauczyciele strajkują?

Mija kolejny dzień strajku Nauczycieli. Strajkujący ze Szkoły Podstawowej w Celestynowie uznali, że czas zabrać głos i wyjaśnić społeczności lokalnej dlaczego trwa strajk.

Nasza akcja jest efektem desperacji, niezadowolenia z sytuacji panującej w systemie oświaty i determinacji w dążeniu do zmian. Na naszą decyzję o strajku miały wpływ:
– nieprzemyślana reforma oświaty,
– przeciążenie uczniów obowiązkami wynikającymi z wprowadzonych na szybko zmian,
– przeładowane programy nauczania w szkołach podstawowych,
– przewidywane problemy związane z podwójnym rocznikiem rekrutowanym do szkoły średniej,
– pomniejszanie prestiżu zawodu nauczyciela,
– nieadekwatna płaca za trudną, odpowiedzialną pracę.

Protestujemy przeciwko manipulacjom i nieprawdziwym informacjom dotyczącym sytuacji uczniów, naszej pracy i wynagrodzeń. Reforma wprowadziła chaos, brakuje zaplecza dydaktycznego, funduszy na zajęcia dodatkowe, unowocześnianie szkoły zgodnie z wymogami XXI wieku.

Nie kierujemy się politycznymi sympatiami. Strajk jest przejawem oddolnej inicjatywy nauczycieli. Związki zawodowe reprezentują nasze stanowisko.

Z pełną odpowiedzialnością twierdzimy, że nie przystąpilibyśmy do strajku, gdybyśmy otrzymali podwyżki i zarabiali kwoty podawane w TVP. Czas naszej pracy to nie 18 godzin spędzanych przy tablicy ale często jest to dużo ponad 40 godzin tygodniowo.

Brakuje nam naszych uczniów! Chcemy normalnie pracować! Każdego dnia czekamy na satysfakcjonujące porozumienie Rządu ze związkami zawodowymi.

Cieszymy się, że egzaminy gimnazjalne przebiegły bez zakłóceń, podobnie odbędą się egzaminy dla uczniów klas 8.
Prosimy, abyście zwrócili uwagę na to, iż nasi wychowankowie, mimo że nie chodzą do szkoły, otrzymują ważną lekcję życia w społeczeństwie: walki o swoje prawa, o zmianę złej sytuacji.

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie okazywane przez Rodziców, Uczniów i Samorząd Gminy Celestynów.

Prosimy o zrozumienie. Walczmy o godne warunki dla edukacji, gdyż „takie będą Rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie”.

Z poważaniem,
Nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top