Kościół rozpoczął obchody Triduum Paschalnego

Dzisiaj we wszystkich kościołach katolickich w Polsce odbyła się Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczęła Święte Triduum Paschalne. Jest to okres przygotowujący wierzących do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego potocznie nazywanych Wielkanocą.

 Triduum Paschalne w Kościele Rzymskokatolickim okres liturgiczny rozpoczynający się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończący się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Msza święta w Wielki Czwartek przywołuje na pamięć Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie sakramentu Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa przez Chrystusa. Po liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste, a Eucharystia zostaje przeniesiona do ciemnicy. Tam wierni czuwają, wspominając modlitwę Jezusa w Ogrójcu, jego pojmanie i przesłuchania. W ten sposób wchodzą w czas męki Chrystusa.

W Wielki Piątek cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, odprawiane są również Drogi Krzyżowe, a wiernych obowiązuje ścisły post. W czasie liturgii odczytuje się opis Męki Pańskiej według św. Jana, a po modlitwach w intencji całego świata i po adoracji Krzyża następuje Komunia Święta. Podczas wszystkich obrzędów milczą organy i dzwony. Wielkopiątkową liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Monstrancja jest przykryta białym welonem na pamiątkę całunu, którym spowito doczesne szczątki Jezusa. Tego wieczoru i przez cały następny dzień trwa adoracja.

W Wielką Sobotę wierni niosą do kościołów tzw. „święconkę”, czyli koszyk wypełniony potrawami o symbolicznym znaczeniu: jajka są symbolem nowego życia, baranek – zmartwychwstania Chrystusa, chleb gwarantuje dobrobyt i nawiązuje do Ciała Pana Jezusa, wędlina to symbol dostatku, sól natomiast chroni przed zepsuciem. Wielu z nich gromadzi się także na modlitwie przy Grobie Pańskim.

Po zachodzie słońca rozpoczynają się obchody tzw. Wigilii Paschalnej. Jest to początek celebracji Zmartwychwstania i zaczyna wówczas obowiązywać biały kolor szat liturgicznych. Liturgia Wigilii składa się z 4 części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej oraz Liturgii Eucharystycznej. W niektórych parafiach na zakończenie obrzędów odbywa się jeszcze procesja rezurekcyjna, ale najczęściej jest ona przenoszona na niedzielny poranek ze względów praktycznych. Wigilia Paschalna kończy okres Triduum Paschalnego.

grafika: Newsweek