Żmije można spotkać częściej niż zwykle. Trwają gody tego gada

Pora godowa żmii zygzakowatej rozpoczyna się w połowie kwietnia i kończy w maju. Samce toczą rytualne walki przypominające zapasy. Walczące osobniki oplatają się wokół siebie – unoszą przednie części do góry i każdy z nich usiłuje przygnieść przeciwnika do ziemi. Zaloty oraz sama kopulacja są długotrwałe. Samica rodzi 5-15 młodych, które od początku prowadzą samodzielny tryb życia.

Żmije prowadzą dość skryty tryb życia, są bardzo płochliwe, w momencie zagrożenia najczęściej uciekają do nor, w sterty gałęzi bądź kamieni. Jednak gad ten atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki. Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce.

Leśnicy zalecają, żeby podczas wycieczek do lasu zakładać solidne, wysokie buty. Zabezpieczają one przed ukąszeniami. Spotkanie z tym egzotycznym gatunkiem jest możliwe i trzeba zachować ostrożność.

Sama rana od ukąszenia żmii jest często niezauważalna; dwa drobne otarcia naskórka, które jednak wkrótce zaczynają puchnąc i boleć, pojawiają się duszność. Dorosły, zdrowy człowiek powinien takie ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji, choć niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci. Dlatego, jeśli już dojdzie do ukąszenia, należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. Jad jest też niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.

fot. Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Celestynów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top