Powiat Otwocki i Gmina Celestynów nie potrzebują rozwoju transportu publicznego?

W ramach naboru do Funduszu Rozwoju Przewóz Autobusowych do Wojewody Mazowieckiego samorządy złożyły 40 wniosków, w tym 19 powiatów i 21 gmin. W sumie wnioski objęły 240 lokalnych połączeń, o łącznej długości 7 420,8 km i opiewają na szacunkową kwotę ponad 2,6 mln zł. Niestety nie wpłynął żaden wniosek od Powiatu Otwockiego i Gminy Celestynów. Dla porównania Gmina Kołbiel planuje dzięki funduszowi uruchomienie 8 linii autobusowych, w tym takich, które przy odpowiednim porozumieniu gmin mogłyby kończyć trasę w Celestynowie. W ich planach są trasy m.in. do Człekówki, Karpisk oraz Gozdu.

W tym tygodniu sukcesywnie Wojewoda Zdzisław Sipiera oraz Wicewojewodowie Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz, podpisują umowy o dopłatę realizacji zadań w zakresie przewozów autobusowych.

We wtorkowej uroczystości podpisania umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, która odbyła się w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie udział wzięli: Anita Czerwińska, Poseł na Sejm RP, Teresa Wargocka Poseł na Sejm RP oraz Andrzej Bittel, Wiceminister Infrastruktury.

Wnioski złożyły powiaty: przysuski, wołomiński, grójecki, białobrzeski, białobrzeski (w porozumieniu z grójeckim), węgrowski, żyrardowski, ostrołęcki, płocki, przasnyski, garwoliński, ciechanowski, ostrowski, sokołowski, makowski, wyszkowski, łosicki, legionowski.

Wnioski złożyły gminy: Rybno, Troszyn, Karczew, Regimin, Grójec, Pułtusk, Górzno, Kołbiel, Miastków Kościelny, Nowy Duninów, Staroźreby, Pilawa, Czarnia, Nasielsk, Słupno, Leoncin (w porozumieniu z gminą Czosnów), Tarczyn, Myszyniec, Raszyn, Pomiechówek.

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z 16 maja 2019 r. przewiduje udzielenie dopłaty do jednego wozokilometra na reaktywowanych i nowo uruchomionych liniach komunikacyjnych.

We wtorkowej uroczystości podpisania umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, która odbyła się w siedzibie Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce uczestniczył Robert Mamątow, Senator RP, natomiast w Starostwie Powiatowym w Węgrowie obecni byli m.in.: Maria Koc, Wicemarszałek Senatu oraz Grzegorz Woźniak, Poseł na Sejm RP.

W środę w Radomiu podpisanie umów z samorządami regionu radomskiego odbyło się Delegaturze MUW w Radomiu. W uroczystości uczestniczyli m.in. Poseł na Sejm RP Marek Suski i Poseł na Sejm RP Anna Kwiecień.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

W naszej gminie transportem publicznym nie dojedziemy do Dyzina, Jatnego, Reguta, Taboru, Podbieli, Ponurzycy oraz Lasku – stanowi to 46% wszystkich miejscowości. Do pozostałych w większości dojedziemy sprawnie i często. Celestynów, Pogorzel, Stara Wieś i Zabieżki to miejscowości, w których najlepszy transport zapewnia kolej (obecnie ZKA). W Dąbrówce i Glinie połączenia zapewnia MiniBus Karczew, zaś w Ostrowie i Ostrowiku UTJ Wołoszka.

W ostatnich latach zniknęły regularne połączenia autobusowe na trasach:

  • Celestynów – Kołbiel – Mińsk Mazowiecki
  • Warszawa – Otwock – Celestynów – Zabieżki
  • Celestynów – Ponurzyca

W wymienionym wcześniej zestawieniu nie są brane pod uwagę połączenia autobusowe kursujące w dni nauki szkolnej oraz autobusy zapewniające dowóz uczniów do szkół.

Gmina Kołbiel planuje dzięki funduszowi uruchomienie 8 linii autobusowych, w tym takich, które mogłyby kończyć trasę w Celestynowie. W planach są trasy m.in. do Człekówki, Karpisk oraz Gozdu.

Wykaz wniosków i informacja Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dostępne są >TUTAJ<