Budują przejście podziemne, przejścia tymczasowego nie będzie

W lipcu 2019 zamknięte zostało przejście nad torami kolejowymi łączące ul. Kolejową i Świętego Kazimierza. Kładka została wyburzona, a w jej miejcu powstaje przejście podziemne, którego otwarcie według zapowiedzi przewidywane jest na II kwartał bieżącego roku. W sierpniu urząd zapowiadał negocjacje z PKP PLK o otwarcie tymczasowego przejścia, jednakże przez pół roku nic nie zdziałał.

W związkami z licznymi zgłoszeniami mieszkańców Celestynowa dotyczącymi braku możliwości przejścia przez tory kolejowe Gmina Celestynów pismem z dnia 23.07.2019.r. zwróciła się do inwestora z prośbą o rozważenie wydzielenia tymczasowego przejścia przez tory kolejowe dla mieszkańców pomiędzy ulicą Św. Kazimierza, róg ulicy Osieckiej, a placem przy dworcu kolejowym.

Poniżej przedstawiamy odpowiedź PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dnia 22.08.2019 r.
„PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Centrum Realizacji Inwestycji Region Centralny w odpowiedź na pismo znak ROŚPP.7003.32.2019 z dnia 23.07.2019 r. w sprawie wytyczenia przejścia przez plac budowy pomiędzy ul. Św. Kazimierza, róg ul. Osieckiej a placem przy dworcu kolejowym informuje, że z uwagi na budowę przejścia podziemnego wytycznie w przedmiotowej lokalizacji przejścia tymczasowego nie jest możliwe. Pragniemy podkreślić, że zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców oraz minimalizacja utrudnień w obrębie stacji kolejowych objętych inwestycją jest sprawą priorytetową.

Informujemy również, że udostępnienie dla mieszkańców przejścia pod torami zlokalizowanego w miejscu dotychczasowej kładki planowane jest w II kwartale 2020 r. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Celestynowa obecnie prowadzone są działania zmierzające do rozwiązania zaistniałego problemu i wytyczenia przejścia przez teren budowy w innej lokalizacji.”

W związku na powyższą odpowiedź Urząd Gminy w Celestynowie zwrócił się z pismem o wskazanie innej lokalizacji oraz terminu uruchomienia przejścia.

Po uzyskaniu odpowiedzi z PKP, niezwłocznie poinformujemy mieszkańców.

~ UG Celestynów, 26.08.2019

Jak widać przez pół roku sprawa nie znalazła swojego finału. Urząd nie przedstawił kolejnych informacji od PKP, a przejście tymczasowe nie powstało. Do biura prasowego skierowaliśmy prośbę o informację na temat prowadzonych od lipca 2019 rozmów z Urzędem Gminy Celestynów. Odpowiedź brzmi następująco:

W związku z prośbami Gminy Celestynów w sprawie wytyczenia tymczasowego przejścia przez plac budowy pomiędzy ul. Kolejową i św. Kazimierza, PLK wraz z wykonawcą analizowały różne warianty i możliwości zlokalizowania takowego przejścia w przedmiotowej lokalizacji, a także w jej pobliżu. Ze względu na szeroki zakres robót wykonywanych przy użyciu ciężkiego sprzętu, a także bezpieczeństwo mieszkańców takie rozwiązanie okazało się jednak niemożliwe.

Pragniemy podkreślić, że bezpieczeństwo jest dla inwestora oraz wykonawcy sprawą priorytetową. Dlatego obecnie mieszkańcy mają zapewnione bezpieczne przejście przez plac budowy na wysokości dotychczasowego przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Jankowskiego, który znajduje się ok. 500 metrów od miejsca, gdzie trwa budowa przejścia podziemnego.

Informujemy również, że udostępnienie dla mieszkańców przejścia pod torami zlokalizowanego w miejscu dotychczasowej kładki planowane jest w III kwartale 2020 r.

~PKP PLK, 14.01.2020

Przez jeszcze nieco ponad pół roku mieszkańcy obydwu stron pozostają skazani na dłuższą drogę do instytucji, pracy i innych miejsc…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *