Wielkanoc inna niż wszystkie

Z powodu pandemii koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią. Prezydium Episkopatu Polski przekazało odpowiednie wytyczne od polskich kościołów. Czy tegoroczna Wielkanoc będzie wyglądała inaczej niż zwykle?

Z dekretu Kongregacji wynika, że Wielkanoc nie może zostać przeniesiona na inny termin. Przełożona może za to zostać Msza Święta Krzyżma, która tradycyjnie sprawowana jest w Wielki Czwartek. Watykańska Kongregacja zaleca biskupom i proboszczom celebrowanie misteriów liturgicznych Triduum Paschalnego „nawet bez fizycznego udziału wiernych”. Ci mają zostać powiadomieni, kiedy rozpoczynają się nabożeństwa, by mogli włączyć się w nie w swoich domach.

Zmiany w Liturgii Triduum Paschalnego:

  • Wielki Czwartek
    • pominięcie obrzędu obmycia nóg
  • Wielki Piątek
  • Wielka Sobota
    • nie jest zalecane organizowanie tradycyjnego święcenia pokarmów. Proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym
    • przy obrzędzie światła pominięcie rozpalenia ogniska, zapalenie świecy i przejście do ołtarza na Orędzie Wielkanocne (pominięcie procesji). Potem następuje Liturgia Słowa. W czasie Liturgii chrzcielnej należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Potem następuje Liturgia Eucharystyczna.

We wszystkie dni w Liturgii uczestniczą fizycznie tylko wąskie grono osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *