Obrady (nie)jawne

31 stycznia 2018 wszedł w życie obowiązek transmitowania na żywo sesji rady gmin. W dniu dzisiejszym odbyła się Sesja Rady Gminy Celestynów. Nie została nigdzie udostępniona transmisja, a nagranie zostanie najpewniej zamieszczone z opóźnieniem. Czy zostało popełnione przestępstwo?

Obrady rady gminy są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagrania obrad są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty.
Ustawa o Samorządzie Gminnym, Art. 20 Ust. 1b

We wprowadzonym artykule 20 ust. 1b ustawy o samorządzie gminnym, użyto wyrażenia “transmisja”, które jasno mówi iż rejestracja obrazu i dźwięku ma następować na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Zgodnie z zapisem udostępnienie wyłącznie wcześniej zarejestrowanego nagrania obrad nie będzie spełnieniem ustawowego obowiązku. Gmina tym samym przez cały czas dopuszcza się łamania prawa.

Aby nie być gołosłownym poniżej umieszczamy zrzuty ekranu z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Celestynów, czyli z miejsca w którym nagrania powinny być udostępniane (zgodnie z ustawą powinniśmy mieć dostęp do transmisji także ze strony UG):

Warto rzucić okiem również na kanał w serwisie YouTube na którym udostępniane są “transmisje” z Sesji Rady Gminy Celestynów. Publiczna zawartość kanału jest pusta, w związku z czym mamy z góry utrudniony dostęp do materiałów. Czyżby nasi urzędnicy coś przed nami cały czas ukrywali? Może po prostu boją się, że coś wyjdzie na jaw? Trudno odpowiedzieć na to pytanie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *