Rynki świętują lepszy niż oczekiwano raport o inflacji, ale przygotowują się na aktualizacje gospodarcze od Fed

Rynki świętują lepszy niż oczekiwano raport o inflacji, ale przygotowują się na aktualizacje gospodarcze od Fed

Federal Reserve spodziewa się utrzymać stopy procentowe na najwyższym poziomie od 23 lat przez siódme kolejne spotkanie w środę i zasygnalizować, że w tym roku obniży stopy mniej razy niż wcześniej sądzono.

Inwestorzy i inni obserwatorzy rynku będą zwracać szczególną uwagę na najnowsze prognozy ekonomiczne urzędników Fed, znane jako „dot plot”. Ekonomiści szeroko przewidują, że urzędnicy zarezerwują jedną lub dwie obniżki stóp w tym roku, zamiast trzech prognozowanych w marcu. Ich prognozy dotyczące inflacji będą również ważną wskazówką co do terminu pierwszej obniżki stóp.

Przewodniczący Fed Jerome Powell i inni urzędnicy wielokrotnie powtarzali w ostatnich przemówieniach, że prawdopodobnie obniżą stopy procentowe w tym roku. Prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari powiedział na londyńskim wydarzeniu pod koniec maja, że „z pewnością nie będzie więcej niż dwie obniżki”.

Będzie to trudna i ważna decyzja, gdy Fed zacznie obniżać stopy, ponieważ istnieją ryzyka zarówno zbyt wczesnej, jak i zbyt późnej obniżki. Wcześniejsza obniżka mogłaby doprowadzić do ponownego wzrostu inflacji, a późniejsza mogłaby spowodować wpadnięcie gospodarki w recesję z powodu zbyt długo utrzymywanych wysokich stóp procentowych.

Szanse na obniżkę we wrześniu wzrosły po majowym raporcie CPI

Traderzy są znacznie bardziej optymistycznie nastawieni do możliwości, że Federal Reserve zacznie obniżać stopy procentowe we wrześniu, po opublikowaniu majowego Indeksu Cen Konsumpcyjnych (CPI).

Indeks wykazał, że inflacja ochłodziła się bardziej niż oczekiwano w ubiegłym miesiącu — spadła do 3,3% z 3,4% w kwietniu w ujęciu rocznym.

Przed publikacją danych w środę rano, inwestorzy przewidywali 47% szans na to, że Fed obniży stopy o 25 punktów we wrześniu. Teraz widzą 61% szans na to, według narzędzia CME FedWatch.

Te szanse prawdopodobnie zmienią się później w ciągu dnia, po tym jak Fed o godzinie 14:00 ET opublikuje tzw. „dot plot”, który wskaże, ile obniżek stóp urzędnicy przewidują w tym roku.