Huawei rezygnuje z Androida: Nadchodzi HarmonyOS Next – z zaletami i wadami

Huawei rezygnuje z Androida: Nadchodzi HarmonyOS Next – z zaletami i wadami

Rezygnacja Huawei z Android Open Source Project (AOSP) oznacza kluczowy punkt zwrotny w rozwoju chińskiego giganta technologicznego. Podczas Huawei Developers Conference (HDC) 2024 zaprezentowano zupełnie nowy HarmonyOS Next, który nie opiera się już na żadnej bazie Androida. Tym samym Huawei wykonuje radykalny krok w kierunku technologicznej niezależności i jednocześnie zapowiada poprawę wydajności.

Huawei obiecuje, że dzięki własnemu kernelowi Hongmeng, który stanowi nową podstawę HarmonyOS Next, wydajność wzrośnie nawet o 30 procent, a zużycie energii zmniejszy się o około 20 procent. Ten krok może pozwolić firmie na większą niezależność od zachodnich wpływów technologicznych.

Wyzwanie kompatybilności aplikacji w HarmonyOS Next

Przejście na całkowicie autorskie oprogramowanie stawia jednak przed użytkownikami Huawei wyzwanie: kompatybilność aplikacji. Na urządzeniach z HarmonyOS Next nie będą już działać aplikacje na Androida. Programiści muszą dostosować swoje aplikacje lub tworzyć je bezpośrednio na nowy system operacyjny.

Huawei odpowiada na ten potencjalny brak własnym sklepem z aplikacjami App Gallery, który już teraz oferuje około 4.000 natywnych aplikacji dla HarmonyOS Next. Pozostaje jednak pytanie, czy to wystarczy, aby przekonać użytkowników do przejścia na nowy system i wzmocnić pozycję Huawei na globalnym rynku technologicznym.

Jak donosi „winfuture”, nowe oprogramowanie znajduje się obecnie w fazie beta. Jego oficjalne wydanie planowane jest na czwarty kwartał 2024 roku, ale na razie tylko w Chinach.