Gmail kończy 20 lat! Nostalgiczne obrazy pokazują, jak wyglądała usługa poczty elektronicznej Google’a przy uruchomieniu w 2004 roku i jak bardzo się od tego czasu zmieniła

Gmail kończy 20 lat! Nostalgiczne obrazy pokazują, jak wyglądała usługa poczty elektronicznej Google’a przy uruchomieniu w 2004 roku i jak bardzo się od tego czasu zmieniła

Sprawdzanie swoich e-maili jednym dotknięciem jest obecnie tak rutynowe, że niektórzy mogą sobie nawet nie wyobrażać życia bez tego.

Jednak w miarę jak Gmail obchodzi swoje 20. urodziny, MailOnline spojrzał wstecz, aby zobaczyć, jak bardzo różniło się kiedyś życie online.

Obecnie Gmail może pochwalić się zdumiewającą liczbą 1,8 miliarda użytkowników na całym świecie, ale nie zawsze był gigantem, jakiego znamy dzisiaj.

Po raz pierwszy uruchomiony 1 kwietnia 2004 roku, wiele osób początkowo myślało, że nowa usługa to nie więcej niż wyrafinowany żart primaaprilisowy.

A te nostalgiczne obrazy ujawniają, że strona przebyła długą drogę od swoich skromnych początków.

W kwietniu 2004 roku Google wydało komunikat prasowy ogłaszający, że stanie się pionierem na świecie poczty elektronicznej.

W tamtym czasie ogłoszenie to było powszechnie uważane za zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe.

W swoim ogłoszeniu Google ujawniło, że Gmail będzie oferować „darmową, opartą na wyszukiwarce usługę poczty webowej z pojemnością magazynowania do ośmiu miliardów bitów informacji, co odpowiada 500 000 stronom e-maili. Na użytkownika.”

W dzisiejszych czasach darmowa pojemność 1GB może nie wydawać się oszałamiająca, ale to było 500 razy więcej niż mogli zaoferować rywale, tacy jak Hotmail.

W tamtym czasie współzałożyciel Google’a, Larry Page, twierdził, że inspiracją dla Gmaila była seria skarg od jednego z użytkowników Google.

Pan Page napisał: „Narzekała na spędzanie całego swojego czasu na sortowaniu wiadomości lub próbach ich znalezienia, a kiedy tego nie robiła, musiała szaleńczo usuwać e-maile, aby zmieścić się w obowiązkowym limicie czterech megabajtów. Więc zapytała: „Nie możecie tego naprawić?””

Ta historia z pewnością pasuje do niegdyś buntowniczego, wolnomyślicielskiego podejścia Google’a do rozwoju technologii, ale niestety może nie być całkiem prawdziwa.

Paul Buccheit, twórca Gmaila, później ujawnił, że pracował nad projektem od sierpnia 2001 roku, na konkretnych poleceniach, aby zbudować system pocztowy.

Bez względu na jego pochodzenie, to, co stworzył Buccheit, było czymś naprawdę rewolucyjnym.

Gmail nie tylko oferował możliwość zapisywania znacznie więcej e-maili niż jakikolwiek inny rywal, ale także wykorzystał ekspertyzę Google’a w dziedzinie wyszukiwania, aby pomóc ludziom sortować własne e-maile.

Jednak kiedy strona została uruchomiona, Google nie miało infrastruktury, aby zapewnić milionowi osób 1GB przestrzeni magazynowej każdej.

Oznaczało to, że usługa była zamknięta i dostęp do niej był możliwy tylko na zaproszenie aż do 2007 roku.