Eksperci ostrzegają przed wahaniem cen złota pomimo rozbieżnych prognoz na przyszłość

Eksperci ostrzegają przed wahaniem cen złota pomimo rozbieżnych prognoz na przyszłość

Rok 2023 był czasem rekordowych notowań złota, ale prognozy na 2024 rok są pełne niepewności. Eksperci przewidują duże wahania cen, choć droga do wzrostu nie będzie łatwa.

Rynek złota w tym roku był bardzo niestabilny, z dwiema znaczącymi przecenami, które obniżyły cenę kruszcu do około 1800 dolarów za uncję. Pojawiały się prognozy o możliwym dalszym spadku, ale okazały się nietrafione.

2023 to rok historycznych rekordów cen złota, ale co przyniesie 2024 rok? Złoto jest uważane za bezpieczną przystań w trudnych czasach, ale jego cena nie zawsze rośnie w odpowiedzi na niepewność rynkową. Po osiągnięciu rekordowego poziomu powyżej 2100 dolarów za uncję nastroje na rynkach akcji były dobre, co pokazuje, że złoto może być bardziej zmiennym aktywem, niż się wydaje.

Prognozowanie cen złota nie jest proste – eksperci wskazują, że notowania będą zależne od gospodarki USA, rentowności obligacji i decyzji Rezerwy Federalnej. Perspektywy złota zależą od realnej rentowności obligacji, decyzji Fed w sprawie programu QT (zacieśnianie ilościowe) oraz od scenariusza deflacji w 2024 roku. Ta lista niewiadomych sprawia, że przyszłość cen złota pozostaje niepewna.