Google zapowiada nowe funkcje w Mapach: zapisywanie Timeline’u na urządzeniach

Google zapowiada nowe funkcje w Mapach: zapisywanie Timeline’u na urządzeniach

Google przygotowuje się do wprowadzenia kilku nowości do Map. Jedną z głównych zmian będzie możliwość zapisywania historii podróży, czyli Timeline’u, bezpośrednio na urządzeniach. To oznacza, że użytkownicy będą mieli pełną kontrolę nad tymi danymi. Ta funkcja ma trafić zarówno do posiadaczy iPhone’ów, jak i użytkowników urządzeń z Androidem.

Planowane zmiany obejmują ulepszenia w sposobie działania Timeline’u. Google chce umożliwić zapisywanie historii podróży wraz z powiązanymi danymi na urządzeniach. Timeline to funkcja, która śledzi odwiedzone miejsca i trasy poruszania się użytkownika. Nowość pozwoli przechowywać te dane bezpośrednio na urządzeniach, co daje użytkownikom pełniejszą kontrolę nad nimi. Będą mogli je łatwo usuwać lub wyłączyć funkcję w ogóle.

Aby skorzystać z tej funkcji, trzeba będzie włączyć historię lokalizacji. Jednak domyślnie Google będzie automatycznie usuwać historię lokalizacji po 3 miesiącach. Użytkownicy będą mogli dostosować ten okres lub całkowicie wyłączyć automatyczne usuwanie, jeśli chcą przechowywać te dane dłużej. Choć dane będą przechowywane na urządzeniu, Google pozwoli również na okresowe tworzenie zaszyfrowanych kopii zapasowych na koncie Google. To przydatne, gdyby urządzenie uległo awarii lub zostało wymienione.

Ale to nie wszystko. Mapy Google otrzymają także funkcje zapisywania miejsca parkingowego, udostępniania lokalizacji i usuwania związanych z miejscem aktywności, takich jak odwiedzone miejsca czy historia wyszukiwania.

Nowa funkcja zapisywania danych z Timeline’u nie jest jeszcze gotowa, ale gdy zostanie udostępniona, użytkownicy otrzymają powiadomienie. Aktualizacja ma trafić na urządzenia z iOS i Androidem w przyszłym roku. Istnieją także przecieki sugerujące możliwość dodania własnego chatbota do Map Google w przyszłości. To nieoficjalne informacje, ale sugerują rozwój tej aplikacji w kierunku jeszcze większej funkcjonalności.